Last updateMie, 18 Sep 2019 5pm

Back Sunteți aici:Home

Articole

Sferturi - Beijing 2017: Simona Halep – Daria Kasatkina!

simona-halepSimona Halep o va întâlni pe Daria Kasatkina (Rusia, 20 de ani, locul 34 WTA) în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Beijing. Meciul va avea loc vineri, 6 octombrie, de la ora 7:30 (Digi Sport 2).

Sferturi, China Open

Simona Halep – Daria Kasatkina 6-2, 6-1

Scorul fiind favorabil reprezentantei noastre: 2-1. Halep a pierdut cea mai recentă confruntare cu rusoaica: 2-6, 1-6 la Wuhan, pe 25 septembrie.”Am jucat împotriva ei săptămâna trecută, deci poate va fi o revanşă, dar nu se ştie niciodată. Este o adversară foarte dificilă, care loveşte puţin diferit şi luptă până la sfârşit. Trebuie să văd ce nu am făcut bine la Wuhan şi să încerc să joc mai bine”, a declarat Halep, citată de site-ul WTA, la finalul meciului cu Sharapova.

„Voi juca pentru a patra oara împotriva ei și aștept cu nerăbdare. Suntem deja în faza sferturilor de finală, așa că trebuie să dau tot ce e mai bun pentru a o învinge”, a spus Kasatkina.

Simona Halep și Daria Kasatkina s-au întâlnit de trei ori până acum, scorul fiind favorabil reprezentantei noastre: 2-1. Halep a pierdut cea mai recentă confruntare cu rusoaica: 2-6, 1-6 la Wuhan, pe 25 septembrie.

În celelalte două întâlniri cu Daria Kasatkina, constănţeanca de 26 de ani s-a impus de fiecare dată în două seturi – 6-3, 7-5 şa Miami, în 2016, şi 6-0, 7-5 la Roland Garros, în acest an.

Halep a zdrobit-o pe Sharapova

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Beijing după o victorie splendidă în fața Mariei Sharapova (Rusia, 30 de ani, locul 104 WTA), prima într-o serie de opt întâlniri (6-2, 6-2). La rândul ei, Daria Kasatkina a ajuns în antepenultima fază a competiției din capitala Chinei după 4-6, 7-5, 6-2 cu Agnieszka Radwanska (Polonia, 28 de ani, locul 11 WTA).

Sursa: libertatea.ro