Ma08212018

Last updateMa, 14 Aug 2018 5pm

Back Sunteți aici:Home

Articole

Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia, premiat la Cluj. Vezi care sunt toti castigatorii Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”

prichindelTeatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia a fost selecționat să participe în cadrul celei de-a 16-a ediție a Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”, Cluj-Napoca, cu două spectacole: „Capra cu trei iezi”, regie colectivă: Teodora Popa, Ramona Mincu Benchea, Viorica Boda, Irina Melnic, având la bază o dramatizare semnată de Cristian Pepino, după Ion Creangă și „Mica Vrăjitoare”, în regia lui Todor Valov, dramatizare de Emiliya Malenova după o poveste de Otfried Preussler.

Cele două spectacole s-au bucurat de un real succes în fața unui public entuziast, prezent în număr mare în sălile de spectacol, dar și a juriului, format din Roxana Croitoru – teatrolog, Katona József – regizor, Ovidiu Pecican – dramaturg, Epaminonda Tiotiu – scenograf și președintele juriului Slobodan Marković – director al Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii din Subotica, Serbia. Astfel, la final de festival, Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia s-a regăsit și anul acesta în lista premianților, juriul acordând:

Diplomă pentru impact vizual: spectacolului Mica Vrăjitoare, Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia.

Echipă spectacole:

Distribuția: Teodora Popa, Viorica Boda, Cătălina Mihăilă, Ramona Mincu Benchea, Irina Melnic, Rareș Bogdan Porca, Mădălin Costea, Piekny Ghiciuc

Regia tehnică: Elena Madaras

Lumini: Ovidiu Tămășan, Călin Popa

Sunet: Florin Andrea

Mașiniști: Răzvan Laszlo, Horia Oarga

Premiile celei de-a 16-a ediții a Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”:

1.     Premiul pentru Cel mai bun spectacol: Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

2.     Premiul pentru regie: Adela Moldovan pentru spectacolul Crăiasa Zăpezilor Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

3.     Premiul pentru scenografie: Eugenia Tărășescu Jianu, spectacolul Povestea care a fost pătrată, Teatrul „Arlechino” Brașov

4.     Premiul pentru păpuși: Eustațiu Gregorian, spectacolul Crăiasa Zăpezilor, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

5.     Premiul pentru muzică: Czapp Ferenc, spectacolul Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

6.     Premiul pentru dramaturgie: spectacolul Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

7.     Premiul de:

-         Interpretare colectivă pentru spectacolul Crăiasa Zăpezilor, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

-         interpretare individuală feminină ex aequo: Nagy Anikó – Povestea castronului și a lingurii Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

-         interpretare individuală feminină ex aequo: Gabriela Lungu pentru rolurile interpretate în spectacolul Crăița florilor, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”, Chișinău, Moldova

-         Interpretare masculină: Daniel Stanciu rolul Lupul din spectacolul “Scufița Roșie”, Teatrul de Animatie „Țăndărică” București

Diplome:

- Diplomă pentru relația actor – public, Andreea Ajtai, Teatrul „Ariel” Târgu-Mureș

- Diplomă pentru impact vizual: spectacolului Mica vrăjitoare, Teatrul „Prichindel”, Alba Iulia

Stiri mai vechi: